مصاحبه آقای مهندس علی کرانی با انرژی امروز 96/8/16

علی کرانی، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان

نمایشگاه فقط یک شو است

کرانی معتقد است، اقتصاد ما دولتی است و به بخش خصوصی اهمیتی داده نمی شود.

علی کرانی، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان در گفتگو با « انرژی امروز» با انتقاد از برگزار کنندگان نمایشگاه نفت خوزستان گفت: از دیدگاه من، نمایشگاه محل ارائه نیازهای انرژی در استان خوزستان است و باید به صورت دائمی در استان دایر باشد، چرا که نفت در خوزستان بیش از ۱۰۰ سال است که  قدمت دارد.

وی با اشاره به اسم نمایشگاه خاطر نشان کرد: وقتی ما صحبت از نمایشگاه تجهیزات می کنیم، یعنی باید شرکت هایی در این نمایشگاه حضور داشته باشند که سازنده، خلاق و مبتکر باشند.

کرانی عنوان کرد: گرچه کالای خارجی سهل الوصول است، اما ما باید به افراد سازنده، خلاق و مبتکر توجه ویژه داشته باشیم و از تولید داخل حمایت کنیم.

وی معتقد است، کالاهای سازندگان ما هم از نظر تجهیزات و هم استاندار و کیفیت در بخشی از قطعات خیلی بهتر از کالاهای خارجی هستند.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان، تصریح کرد: ما باید راه را تصریح و تسهیل کنیم و سازندگان را در این امر یاری کنیم.

کرانی با بیان اینکه روح شادابی در سازندگان وجود ندارد گفت: متاسفانه سازندگان انگیزه و اشتیاق برای حضور در نمایشگاه و ساخت و تولید و ابتکار را ندارند و معتقداند، شرکت های تابعه وزارت نفت، با برخی شرکت های انتخابی کار می کنند و نمایشگاه فقط یک شو است.

وی با خطاب قرار دادن مدیران خاطر نشان کرد: مدیران نمایشگاه باید به سمتی پیش روند که احساس منفعل و بی فایده بودن در سازندگان دیده نشود.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان، تاکید کرد: نمایشگاه ساخت تجهیزات باید به اهل فن سپرده شود و چه جایی بهتر از انجمن سازندگان می تواند این مسئولیت را بر عهده بگیرد تا بتوانیم حضور فعال سازندگان را در نمایشگاه شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه واگذاری نمایشگاه به شرکت ملی مناطق نفت خیز موجب شده است از روح نمایشگاه فاصله بگیریم، گفت: بهتر بود، شرکت ملی مناطق نفت خیز، به عنوان مشتری به واحدها سر می زد و با توجه به نیازش، با سازندگان قرارداد می بست.

صورت مسائله را پاک نکنیم، مسئله را حل کنیم

کرانی در پاسخ به سوال خبرنگار « انرژی امروز» در خصوص نارضایتی برخی مدیران از محصولات داخلی و نامرغوب بودن کالاها گفت: این پاک کردن صورت مسئله است. چرا که وقتی قصد خرید از سازنده داخلی را ندارند، تلاش می کنند راهی برای فرار از آن پیدا کنند و چه بهتر که دست روی کیفیت کالا بگذارند.

وی تصریح کرد: البته منکر این نمی شوم که این مدل بد عهدی ها وجود ندارد، بلکه ممکن است از هر ۱۰ سازنده، یک سازنده باشد که کار را به موقع تحویل ندهد یا کالایش بر اساس استانداردهای تعریف شده نباشد. اما نباید از این نکته غافل شد که شرکت های کارفرما یک سیستم بازرسی دارند که می تواند این موارد را چک کند.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان، با اشاره به عدم وصول مطالبات سازندگان خاطر نشان کرد: با این شرایط، شرکت های نفتی  چه انتظاری دارند که کالاها به موقع تحویل داده شود. وقتی پول ها پرداخت به صورت قطره چکانی پرداخت می شوند، دیگر نباید از سازندگان انتظار کیفیت یا تحویل به موقع کالا را داشت. چرا که پول پرداختی فقط صرف پرداخت بیمه و مالیات می شود و به گونه ای نیست که سازنده بتواند خودش را ارتقاء دهد و دانش فنی اش را بالا ببرد.

کرانی گفت: به مدیران نفتی پیشنهاد می دهم از جایگاه سازندگان نیز به موضوع نگاه کنید.

وی معتقد است، از آنجایی که اقتصاد ما دولتی است، به بخش خصوصی اهمیتی داده نمی شود.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان، گفت: باید به بخش خصوصی بها داد تا دانش فنی خود را بالا ببرد و پیشرفت کند.

کرانی تاکید کرد: اگر پول های بلوکه شده سازندگان پرداخت شود، دیگر نیاز به وام هایی با سودهای کلان نیست و واحدها از رکود بیرون خواهند آمد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: عدم وصول مطالبات در این بخش موجب شده، سازندگان نتوانند چرخه اقتصاد زندگی خود را به راحتی هدایت کنند. در نتیجه یا مجبور به کنارگیری شدند یا در کنار این کار، به حرفه دیگری مشغول شده اند تا بتوانند امرار معاش کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان، تصریح کرد: اگر پول های بلوکه شده سازندگان را پرداخت کنند، سازندگان می توانند، علاوه بر تولید داخل به اشتغال نیز وسعت دهند.

کرانی در پایان گفت: ما به عنوان بخش خصوصی مایلیم پا به پای دولت در جهت منافع کشور قدم برداریم به طوری که انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، خوزستان بخش عظیمی از اشتغال نفت و گاز در صنایع کوچک استان خوزستان را به خودش اختصاص داده است.

نظرات

نظر دهید

لینک های مهم